Poli Iaşi - Astra Ploieşti, scor 2-0 în Liga I

Echipa Poli Iaşi a învins, vineri, pe teren propriu, cu scorul de 2-0 (2-0), formaţia Astra Ploieşti, într-un meci contând pentru etapa a IV-a a Ligii I.

88 afișări
Imaginea articolului Poli Iaşi - Astra Ploieşti, scor 2-0 în Liga I

Poli Iaşi - Astra Ploieşti, scor 2-0 în Liga I (Imagine: Mediafax Foto)

Golurile ieşenilor au fost marcate de Vlad Bujor '3 şi Cristian Constantin '13.

Poli Iaşi a deschis scorul în minutul 3, prin Vlad Bujor, care a împins mingea în poartă, din şase metri, după ce portarul Cristi Munteanu (Astra) a scăpat balonul centrat de pe partea stângă de Cristian Constantin.

Poli Iaşi a stabilit scorul final, 2-0, în minutul 13, jucătorul Cristi Constantin înscriind, din 12 metri, sub transversală, după o centrare a lui Buta de pe partea dreaptă.

Poli Iaşi: 1 Brăneţ - 77. Buta, 23. Ad. Ilie, 24. Straton, 3. Costache - 13. Cr. Bratu, 25. Milea, 8. Ignatov (22. Buhuş '71) - 11. Bujor (19. Bârladeanu '90), 21. Ibraima Balde (9. Bâlbă '64), 10. Cr. Constantin. Antrenor: Petre Grigoraş.

Astra Ploieşti: 12. Cr. Munteanu - 4. Mihalache, 5. Rohat, 3. Oprsal, 25. Crăciun - 27. Strătilă (17. Paulinho '73), 8. Takayuki, 16. V. Gheorghe (26. Valdez '67), 20. Stan - 14. Păun (9. Ciobanu '47), 19. L. Ganea. Antrenor: Nicolo Napoli.

Cartonaşe galbene: Costache '23, Ignatov '58, Cr.Constantin '81 / Oprsal '66

Partida a fost arbitrată la centru de Robert Dumitru, ajutat la cele două linii de Daniel Hulubei şi Mihai Ovidiu Artene. Arbitru de rezervă a fost Emil Voicu.

Observatori la acest meci au fost delegaţi Ioan Mureşan şi Victor Ciocan.

Atacantul portughez Ibraima Balde, care a semnat în această lună un contract cu Poli Iaşi, a debutat într-un meci oficial.

La meci au asistat aproximativ 4.000 de spectatori.