Steaua - Viitorul Constanţa, scor 2-5, în Liga I

Formaţia Steaua Bucureşti a fost învinsă, duminică seară, cu scorul de 5-2 (4-1), de echipa Viitorul Constanţa, într-un meci contând pentru etapa a XXXII-a a Ligii I, suferind prima înfrângere pe teren propriu în actuala ediţie de campionat.

1085 afișări
Imaginea articolului Steaua - Viitorul Constanţa, scor 2-5, în Liga I

Steaua - Viitorul Constanţa, scor 2-5, în Liga I (Imagine: Arhiva Mediafax Foto)

Pentru Viitorul au marcat Chiţu '9, '37, Dică '34 (penalti), Larie '41 şi Nikolov '65, în timp ce pentru Steaua au înscris Nikolici '37 (penalti) şi Rocha '57.

0-1, minutul 9: Vlad Rusu trimite o pasă printre Pîrvulescu şi Bratu, iar Chiţu înscrie cu un "exterior" de la 8 metri la colţul lung

0-2, minutul 34: Bratu îl faultează pe Rusu, iar Dică transformă lovitura de la 11 metri cu un şut pe centrul porţii

1-2, minutul 37: Nikolici încearcă să trimită minge peste apărarea adversă, dar Toşca face henţ. Acelaşi Nikolici transformă cu un şut la vinclu

1-3, minutul 37: Chiţu şutează de la 18 metri în vinclu după o acţiune personală

1-4, minutul 42: centrare Chiţu de pe partea dreaptă, iar Larie înscrie cu capul de la 10 metri la colţul lung

2-4, minutul 57: Adi Rocha şutează din întoarcere de la 12 metri

2-5, minutul 64: Nikolov şutează de la 18 metri la colţul lung

În minutul 90+3, Rusu a ratat un penalti acordat după ce Pîrvulescu l-a faultat pe Chiţu.

Steaua: Cojocaru - Râpă (Popa '46), Gardoş, Bratu (Georgievski '40), Pîrvulescu - Iancu, Prepeliţă, Filip, M. Costea (Rusescu '46) - Rocha, Nikolici. Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.

Viitorul: Vâtcă - Bălaşa, Larie, Puţanu, Toşca - Nikolov (Cl. Herea '75), Lazăr - Chiţu, Dică (Onicaş '55), Cârstocea (Cristocea '67) - Rusu. Antrenor: Cătălin Anghel

Cartonaşe galbene: Bratu '34, Popa '47, Gardoş '85, Pîrvulescu '90+3 / Toşca '36, Dică '45+1, Nikolov '65, Vâtcă '81

Meciul a fost arbitrat de Iulian Dima, ajutat la cele două linii de Cristian Nica şi Valentin Avram. Rezervă a fost Teodor Crăciunescu.

Observatori au fost Dan Berbecaru şi Claudiu Popa.

După primul gol, fanii Stelei au scandat numele lui Hagi şi Dică şi au aplaudat reuşita constănţenilor.

La penaltiul Viitorului, tot stadionul a scandat numele lui Dică.

După 1-4, jucătorii Stelei au fost huiduiţi şi fanii au scandat: Fără blaturi, Gică Hagi te iubim, dar noi blaturi nu servim, iar fanii de la Peluza Sud au părăsit stadionul în minutul 45, în semn de protest.

La meci au asistat aproximativ 7.615 de spectatori.